KOSGEB.ORG
Kosgeble ilgili her şey!

Emekliler KOSGEB’den faydalanabilir mi?

Birçok insana hibe destekleri veren KOSGEB özellikle de gençler ve kadınlar olmak üzere her geçen gün daha da fazla destekler vermektedir. Her insan kendi işini kurabilmek için bu kuruluşlara başvurular yapmaktadır. Ancak Emekliler KOSGEB’den Faydalanabilir Mi? Sorusu da insanların kafasında merak konusu haline gelmiştir.

0

Yıllarca el altında çalışıp emekli olduktan sonra birikimleri ile hep düşledikleri iş fikrini canlandırmak isteyen emekliler acaba KOSGEB desteklerinden yararlanabilir miyiz? diye düşünmekteler.

Bu soruya net olarak vereceğimiz cevap evet olmaktadır ancak iş fikirleri KOSGEB desteklenen sektörler ve NACE kodlarının içerisinde yer alması gerekmektedir. Kurumun destek sağladığı büyük bir kesimde yeni girişimcilerdir.

Yeni girişimcilerde ise aradıkları şartlar da yaş olarak en az 18 yaş üstünde olmalarıdır.

Emeklilerin de Girişimcilik Sertifikası Alması Şarttır

Şayet iş fikirlerinizin destek aldığını öğrendiyseniz artık 2. adım olan girişimcilik sertifikasının alınmasına geçmeniz gerekmektedir.

İster emekli olun ister çalışan isterse de gazi ya da herhangi bir girişimci olun mutlaka bu sertifikayı almanız gerekmektedir. Şayet kuracağınız iş yeri İŞGEM sınırları içerisinde yer almıyorsa bu belgeleri almanız gereklidir.

Bu sertifikaların alınmasındaki tek yol ise “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” alınmasından geçmektedir. Bu eğitimleri alabilmeniz için bu kursları düzenleyen kuruluşlara başvurular da bulunmanız gerekmektedir.

İlinizde hangi kurum tarafından ne zaman eğitimlerin düzenleneceğini KOSGEB web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Eğitim başvurularınızı da 2 şekilde gerçekleştirebilirsiniz;

  1. Listelerde yer alan eğitimleri düzenleyen kurumlardan birine şahsen giderek.
  2. E-Devlet üzerinden “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” menüsündeki formu doldurarak.

Bu iki yolla eğitimlere kolayca başvurabilmeniz mümkündür.

Eğer ki sizlerde emekliyseniz ve hala çalışmak istiyorsanız kendi işinizi kurmanız KOSGEB tarafından mümkün olmaktadır ve sizlere hibe destekleri de vermektedirler.

Sizlerde gerekli belgeleri ve sertifikaları aldıktan sonra belirlediğiniz sektörde kuracağınız iş fikriyle ilgili güzel bir proje sunarsanız KOSGEB hibe desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Yani kısacası Emekliler KOSGEB’den Faydalanabilir Mi? sorusunun cevabı gerekli şartları ve belgeleri hazırladıkları halde bu desteklerden faydalanabilmektedir.

Sizlerde KOSGEB hakkında araştırmalarda bulunarak kendinize uygun iş fırsatlarını ve desteklerini kolayca bulabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.