KOSGEB.ORG
Kosgeble ilgili her şey!

KOSGEB ve İŞKUR İş Birliği Yapıyor Mu?

Üretimlerin arttırılarak yeni istihdam alanlarını çoğaltmak için İŞKUR ve KOSGEB mevcut iş birliğini artırarak girişimcilere eğitim desteklerini daha etkin vermeye başlamıştır.

0

Girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve yeni iş alanlarının arttırılmasıyla daha etkin şekilde işsizlikle mücadele etmek için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasındaki Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İş birliği Protokolü gelişen ihtiyaç ve mevzuat değişikliklerini dikkate alarak yenilemiştir. KOSGEB ve İŞKUR İş Birliği Yapıyor Mu? sorularını da pek sık duymaktayız.

1 Eylül 2016 tarihinde imzalanmış olan Protokol ile istihdamın arttırılması ve geliştirilmesiyle işsizliğin azaltılması, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması genel hedeflerine uygun olarak girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi ve beceri sahibi olmaları, bu süreçte de kendi rollerinin ve sorumluluklarının farkına varmaları ve kendi iş fikirlerine yönelik iş planları hazırlayabilecek bilgi ve deneyim kazanmaları amaçlanarak uygulamalı girişimcilik eğitim programlarının düzenlenmesi ve bu eğitimlerden mezun girişimcilerin KOSGEB yeni girişimci desteklerine başvurabilmelerini sağlamak amaçlanmıştır.

İŞKUR Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, protokolün imzalanması ile ilgili yaptığı değerlendirmelerde, İŞKUR tarafından 2009 senesinden itibaren uygulanan girişimcilik eğitimlerinin KOSGEB ile işbirliği içinde düzenlenmekte olduğunu ve eğitimleri başarılarla bitirenlere KOSGEB yeni girişimci desteğine başvuru yapmaları için gerekli olan KOSGEB sertifikalarının verildiğini ifade ederek “Yeni iş alanlarının sayılarının arttırılmaları için bu ülkenin girişimci ruhlarını harekete geçirmek gerekmektedir. Bu millet darbelere karşı durduğu gibi ekonomik kalkınmasını ve üretim artışını da kendi içindeki cevheri keşfedecek ve devlet olarak da elinden tutacağı genç girişimcilerin çabalarıyla yapacaktır” dedi.

Bu yazdığımız satırlarda ise KOSGEB ve İŞKUR İş Birliği Yapıyor Mu? sorusunun cevabı çok net bir şekilde verilmiştir.

İŞKUR taraflarından düzenlenmiş olan ve bu zamana kadar 209 bin kişinin faydalandığı ücretsiz bu eğitimlere 18 yaşını doldurmuş olan herkes katılabilmektedir.

İşsiz olan katılımcılara ise günlük 20 Türk Lirası zaruri gider ödenen bu programlara katılmak için en yakın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne ya da hizmet merkezlerine başvuru yapılması yeterli olacaktır.

Bu iki kurum sizlerin geleceğini en az sizler kadar düşünmektedir. Hem kendi işinizi kurmanıza yardımcı olur hem de bu iş sayesinde ülkemizin ekonomisine de katkı sağlamayı amaçlamaktalardır.

Sizlerde bir baskı altında çalışıyorsanız ve artık severek yaptığınız mesleği kendi işiniz olarak yapmak istiyorsanız hemen bir proje oluşturarak bu kurumlara iletmeniz gerekmektedir.

Projeniz iyi olursa ve belirtilen şartları yerine getirebiliyorsanız sizlerde bu kurumlar sayesinde kendi işletmenizi açma fırsatı yakalayabilirsiniz. Bu kurumlar pek çok farklı sektörler için bu destekleri sağlamaktadır. Bu sektörleri merak ediyorsanız KOSGEB web sitesi üzerinden bunları öğrenebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.